Kiedy usługa technologicznego giganta wejdzie do Polski? Jakie daje możliwości? I kto będzie mógł z niej skorzystać? Odpowiedź na to i wiele innych pytań w artykule!
Kiedy usługa technologicznego giganta wejdzie do Polski? Jakie daje możliwości? I kto będzie mógł z niej skorzystać? Odpowiedź na to i wiele innych pytań w artykule!
1330 – dokładnie tylko dni fani marki z nadgryzionym jabłuszkiem w logo czekali na wiadomość o wprowadzeniu usługi Apple Pay do Polski. 1 maja tego roku Tim Cook, CEO firmy z Doliny Krzemowej (nominowany na to stanowisko przez samego Steve’a Jobsa!) zakończył nudną konferencję o wynikach finansowych niespodzianką dla polskich fanów. Kiedy będzie można z niej skorzystać? Czytaj dalej!
- Czym jest Apple Pay?
W teorii to usługa fintech, czyli łącząca technologię z finansami. Tego typu rozwiązania mają przyspieszać, zabezpieczać, ulepszać, zwiększać dostępność i obniżać koszty codziennych czynność związanych z m.in. z dokonywaniem transakcji. W praktyce, Apple Pay to funkcja umożliwiająca płatności mobilne za pomocą produktów marki (iPhonem lub Apple Watchem) przy zachowaniu wysokiej jakości bezpieczeństwa, tak charakterystycznego dla innowatorów z Cupertino.
Korzystanie z Apple Pay nie wymaga wpisywania żadnych danych kart płatniczych, a to znaczy, że w przypadku zgubienia smartfona nie trzeba ich blokować. Co więcej, telefon lub zegarek, łącząc się z terminalem, nie wysyła żadnych informacji. Udostępnia jedynie unikatowy numer w postaci jednorazowego kodu o strukturze numeru kart. Z pewnością jest to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed możliwością sklonowania karty.
- Jak korzystać z Apple Pay za pomocą iPhona’a?
Wystarczy włączyć aplikację Wallet, następnie zeskanować kartę za pomocą aparatu w telefonie i dokonać kilku potwierdzeń zgodnie ze wskazówkami od banku. Gdy już to zrobisz, płatności są na wyciągnięcie smartfona. Zbliżasz go do terminala i potwierdzasz transakcję odciskiem palca (Touch ID). Nie musisz jej uwierzytelniać, otwierając aplikację i wpisując kod. Płatność odbywa się w momencie wykrycia terminala przez wbudowany w urządzenie moduł NFC (ang. Near Field Communication). Delikatna wibracja potwierdza dokonanie transakcji.
- Jak korzystać z usługi za pomocą Apple Watcha?
Tu nie potrzeba nawet zbliżać zegarka do terminala. Dwa kliknięcia na urządzeniu i gotowe! Apple Watch potwierdzi dokonanie płatności delikatnym impulsem i sygnałem dźwiękowym.
- Kiedy możemy spodziewać się polskiej premiery?
Prawdopodobnie między 18 a 22 czerwca. Prawdopodobnie, ponieważ nadal brakuje oficjalnego komunikatu. Dotychczasowe informacje pochodzą z serwisu Cashless (na Ukrainie usługa jest dostępna od połowy maja). Niezależnie od terminu premiery, jako pierwsi wypróbować Apple Pay będą mogli klienci Aliora, BZ WBK, Getin oraz mBanku. Mówi się o jeszcze dwóch innych instytucjach – jakich? Nie wiadomo. Pewne jednak jest, że do grona wymienionych dołączy PKOBP, ale w późniejszym terminie.