Podjeżdżasz na stację benzynową, widzisz cenę na dystrybutorze i dopada Cię złość? Zastanawiasz się, czemu paliwo jest takie drogie? Znamy odpowiedź!
Podjeżdżasz na stację benzynową, widzisz cenę na dystrybutorze i dopada Cię złość? Zastanawiasz się, czemu paliwo jest takie drogie? Znamy odpowiedź!
Co się składa na cenę litra paliwa?
Na to, ile zapłacisz za paliwo na stacji benzynowej, wpływ ma cena ropy naftowej na międzynarodowych giełdach surowcowych oraz aktualny kurs złotówki.
Dodatkowo, tankując, nie płacisz jedynie za surowiec. Z wydawanych przez Ciebie pieniędzy finansowane są też remonty na kolei i budowa dróg. Co jeszcze warto wiedzieć? Ponad 50% ceny za litr benzyny to podatki. Jakie?
- Akcyza – stawka stała zgodna z dyrektywami Unii Europejskiej. Obecna stawka to 32,9%.
- Opłata paliwowa – podatek prowadzony w 2005 roku. Z założenia pieniądze z niego miały być przeznaczone na poprawę stanu dróg. Często jednak wykorzystywane są na bieżące potrzeby i łatanie dziury budżetowej. Opłata ta to około 3-6% ceny całego paliwa. Pieniądze trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego i Funduszu Kolejowego. Oba Fundusze zostały utworzone w Banku Gospodarstwa Krajowego.
- VAT – uzależniony od końcowej ceny netto surowca, obecnie około 19%.
- Marża – czyli zysk właściciela stacji. Pozwala na pokrycie kosztów prowadzenia działalności, np.: koszty pracownicze, podatki od nieruchomości, koszty transportu, prowizje od transakcji wykonywanych kartami płatniczymi, opłaty za badania okresowe czy kontrole urządzeń technicznych.
Warto jednak zauważyć, że marża dla właściciela stacji to znikoma część ceny benzyny – zaledwie 2 do 3%.
Benzyna benzynie nie równa?
Aż 90% paliwa na polskich stacjach pochodzi z Rosji. Czy więc benzyna na stacji Orlenu i Circle K jest taka sama? Absolutnie nie, różnią je tzw. dodatki uszlachetniające, które w każdym koncernie są inne. Stąd też tak liczne reklamy mówiące o tym, że na tej konkretnej benzynie przejedziesz więcej kilometrów. A używając innej, nie będziesz mieć problemów z odpaleniem samochodu zimą.
Ten sam koncern, inne stacje – różne ceny
Ile razy zdarzyło Ci się odjechać ze stacji, przejechać kilka kilometrów i zobaczyć, że na innej stacji tego samego dystrybutora jest dużo niższa cena? Kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt? Na pewno nie raz. Z czego wnikają te różnice? Przede wszystkim z lokalizacji. Im większa konkurencja w okolicy, tym niższa cena. Stacje, chcąc przyciągnąć klienta nakładają niższe marże, a Ty możesz zaoszczędzić.
No dobrze, ale skąd masz wiedzieć, gdzie zapłacisz mniej? Przed każdym tankowaniem dobrze zajrzeć na stronę cenapaliw.pl i sprawdzić, czy na wybranej przez Ciebie stacji na pewno jest najkorzystniejsza cena.