Po pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji Emmanuel Macron wygrywa z Marine Le Pen 1:0.
Po pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji Emmanuel Macron wygrywa z Marine Le Pen 1:0. Jeśli sondaże się sprawdzą, Macron wygra, a apetyt inwestorów na europejskie akcje się utrzyma.
- Po pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji jest 1:0 dla Emmanuela Macrona. Inwestorzy się cieszą, bo szanse eurosceptycznej Marine Le Pen na wygraną istotnie zmalały.
- Ostateczny wynik głosowania będzie istotny dla rynków akcji w Europie – także dla warszawskiej giełdy.
- W oczekiwaniu na wiadomości z Francji warto zwrócić uwagę na dobre dane napływające z polskiej gospodarki.
Po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji na rynkach finansowych można było niemal usłyszeć westchnienie ulgi. Francuski indeks giełdowy CAC40 zyskał w poniedziałek aż 4%, a zieleń zdominowała również inne europejskie parkiety.
Obrazuje to 4-procentowy wzrost indeksu Euro Stoxx 50, grupującego pięćdziesiąt największych przedsiębiorstw strefy euro. Sondaże wskazują na to, że w drugiej turze prorynkowy kandydat Emmanuel Macron powinien zwyciężyć w starciu z eurosceptyczną Marine Le Pen. Jeśli tak się stanie, apetyt inwestorów na europejskie akcje się utrzyma.
Rok wyborczy w Europie a sprawa polska

Na wygaszeniu ryzyka politycznego we Francji skorzystaliby wszyscy inwestorzy, którzy lokują kapitał w Europie. Beneficjentem byłaby też warszawska giełda. Polska jako specyficzny rynek wschodzący jest bowiem silnie powiązana z Europą Zachodnią i zachowanie rodzimych indeksów jest w dużym stopniu uzależnione od sentymentu panującego na europejskich parkietach. O tym, czy apetyt inwestorów na europejskie akcje się utrzyma, już niebawem zadecydują francuscy wyborcy.
Co jednak ważniejsze, za polskimi akcjami niezmiennie przemawiają twarde argumenty. W marcu produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 11,1%, a sprzedaż detaliczna o 9,7%. To jedne z lepszych wyników, jakie polska gospodarka osiągnęła w ciągu ostatnich kilku lat. W Polsce obserwujemy także silną poprawę na rynku pracy – w marcu bezrobocie spadło do 8,2%. Ożywienie gospodarcze pomoże spółkom notowanym na GPW zrealizować tegoroczne prognozy zysków na poziomie kilkunastu procent. A jeśli utrzyma się napływ kapitału na europejskie giełdy, WIG powinien zamknąć ten rok na poziomach wyższych niż obecnie.
Macron vs. Le Pen – co dalej?
Już 8 maja Francuzi wybiorą nowego prezydenta. Jeśli zostanie nim Emmanuel Macron, rynki czeka chwila spokoju. W niepamięć odejdzie dyskusja na temat wyjścia Francji z Unii Europejskiej. Jeśli jednak po raz trzeci w przeciągu roku sondaże zawiodą i zwycięży Marine Le Pen, trzeba się liczyć ze spadkami. Niezależnie od wyniku wyborów we Francji, to nie koniec politycznych emocji na rynkach. Już po wakacjach odbędzie się kolejny akt tegorocznego roku wyborczego w Europie – wybory parlamentarne w Niemczech.