Małżonkowie dzielą ze sobą smutki, radości i… majątek.
Małżonkowie dzielą ze sobą smutki, radości i… majątek. A z nim bywa różnie. Jak zabezpieczyć swoje aktywa przed rozwodem czy wierzycielem partnera? Podpisać intercyzę. Jednak zanim to zrobisz, dobrze przemyśl swoją decyzję. Wszystko ma przecież swoje plusy i minusy, a Ty chcesz na tym skorzystać, a nie stracić.
Co moje to i Twoje, czyli wspólnota majątkowa
Kiedy powiesz już to upragnione i wyczekiwane sakramentalne „tak”, Ciebie i współmałżonka zaczyna obowiązywać ustawowa wspólnota majątkowa. I choć nie ma w tym nawet szczypty romantyzmu, jest to jedno z głównych następstw zawarcia związku małżeńskiego. Co to oznacza w praktyce? Że od teraz macie równie prawa do posiadanych przez Was środków i aktywów. A co wchodzi we wspólny majątek?
- Środki na rachunkach emerytalnych,
- wynagrodzenie za pracę i dochody z innych działalności każdego z małżonków,
- dochody z majątku wspólnego i osobistego.
Trzeba jednak zauważyć, że w skład wspólnoty majątkowej nie wchodzą nieruchomości i rzeczy osobiste, które przed ślubem były własnością któregoś z małżonków. Do Ciebie więc należą:
- prawa autorskie,
- nagrody pieniężne,
- pieniądze z odszkodowania,
- przedmioty zaspokajające Twoje osobiste potrzeby
- oraz wszystkie aktywa pochodzące ze spadku, zapisu lub darowizny.
Moje i tylko moje – kilka słów o intercyzie
Praktycznie każdy słyszał o intercyzie, Ty na pewno też. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym ona tak naprawdę jest i jakie niesie za sobą skutki.
Intercyza, czyli umowa majątkowa przedślubna, reguluje sprawy majątkowe przyszłych małżonków. Aby była uznana za ważną, musy być zawarta za zgodą obu stron w wyniku podpisania aktu notarialnego.
Najczęstszym modelem intercyzy jest wprowadzenie pełnej rozdzielności majątkowej. W jej wyniku każdy z małżonków zachowuje swój majątek – zarówno ten nabyty przed, jak i po zawarciu umowy. A majątek wspólny nie istnieje.
Jak zawrzeć intercyzę?
Najpierw powinniście poważnie zastanowić się, czy oboje tego chcecie. Gdy zyskacie już 100% pewność, udajecie się do notariusza. Podpis każdego z małżonków jest poświadczeniem, że zgadza się na spisane w intercyzie warunki. Do przeprowadzenia wszystkich formalności będzie potrzebny dowód osobisty.
I tu mała uwaga. Nie musicie spieszyć się z decyzją o rozdzielności majątkowej, bo tak naprawdę w każdej chwili możecie ją podjąć. Co prawda nie nazywa się ona już intercyzą – choć większość tak właśnie na nią mówi – ale majątkową umową małżeńską o zniesieniu wspólności ustawowej. W tym przypadku zachowujesz te składniki majątku, które przypadły Ci w wyniku podziału Waszych aktywów oraz to, co nabędziesz po wprowadzeniu rozdzielności. Ten rodzaj umowy również musi być sporządzony przez notariusza. A do formalności – oprócz dowodu – niezbędny będzie akt małżeństwa.
Ile to kosztuje?
Obowiązująca taksa notariusza wynosi 400 zł. Musisz do tego doliczyć wypisy i podatek VAT. Łączny koszt usługi powinien oscylować w okolicach 550 zł. Natomiast, jeśli tę umowę cywilno-prawną podpiszecie dopiero po zawarciu związku małżeńskiego, koszt może być większy, a jego wysokość będzie zależeć od łącznej wartości Waszej majątku i jego rodzaju.
Kto powinien rozważyć podpisanie intercyzy?
Z całą pewnością osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą. Dzięki umowie o rozdzielności majątkowej, współmałżonek jest chroniony przed odpowiedzialnością finansową za fiasko, zadłużenie lub niepowodzenie biznesu. Intercyza pozwala też na samodzielne decydowanie o swojej firmie. Często, w przypadku kupna lub sprzedaży nieruchomości, potrzebna jest zgoda współmałżonka. A to utrudnia realizację konkretnej inwestycji i znacznie wydłuża jej czas.
Żeby jednak intercyza chroniła przed odpowiedzialnością za długi czy zobowiązania współmałżonka, wszyscy kontrahenci muszą być poinformowani o jej zawarciu. Jeśli dług powstał przed zaistnieniem intercyzy (w przypadku podpisania jej po zawarciu związku małżeńskiego), wówczas egzekucja będzie prowadzona z majątku, który wcześniej był wspólny. Warto też pamiętać, że przed fiskusem małżeństwo zawsze odpowiada całością majątku.
Plusy i minusy intercyzy
Plusy
- Utrzymanie niezależności finansowej
- Samodzielne dysponowanie swoim majątkiem
- Ochrona dóbr zgromadzonych po ślubie przed egzekucją
- Można z niej zrezygnować w trakcie trwania małżeństwa
- W przypadku rozwodu uniknięcie walki o podział majątku
Minusy
- Ograniczenie zdolności kredytowej
- Brak możliwości ubiegania się o wspólną pożyczkę
- Brak prawa do wspólnego rozliczania podatku dochodowego
Jeśli nie intercyza, to co?
Istnieją inne opcje zmieniające stosunki majątkowe między małżonkami. Ustawową wspólność majątkową można rozszerzyć, np. o majątek osobisty nabyty przed zawarciem małżeństwa. Co to oznacza? Jeśli chcesz, ustanawiasz współmałżonka współwłaścicielem posiadanego przez Ciebie mieszkania. Działa to też w drugą stronę. Wspólność można też ograniczyć – wyłączając z niej pewne przedmioty (najczęściej: mieszkania, inne nieruchomości i samochody) lub decydując, że zarobki każdego z małżonków nie będą stanowiły części wspólnej majątku.
Zanim podejmiesz decyzję, wspólnie przeanalizujcie Waszą sytuację finansową i zastanówcie się nad najlepszym dla siebie rozwiązaniem. Jeśli wciąż macie wątpliwości, nie ma pośpiechu. Na intercyzę zawsze jest jeszcze czas.