Lokowanie własnych środków z zamiarem zysku zawsze wiąże się z ryzykiem. Żeby płynnie poruszać się w świecie inwestycji, warto poznać znaczenie i sens najważniejszych pojęć związanych z giełdą czy funduszami inwestycyjnymi.
Czego dowiesz się z artykułu? Poznasz najważniejsze pojęcia związanych z inwestowaniem. Zrozumiesz najczęściej spotykane zwroty, które towarzyszą funduszom inwestycyjnym, obrotowi akcjami czy nabywaniu obligacji.
- GPW – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. To tutaj obraca się akcjami spółek notowanych na GPW. Zakładając specjalny rachunek, można zacząć grać na giełdzie.
- WIG-20 – Warszawski Indeks Giełdowy odnoszący się do 20 największych spółek notowanych na giełdzie. Jest wyznacznikiem tendencji – wzrostowych bądź spadkowych, zwłaszcza w odniesieniu do danego dnia na giełdzie (na zamknięcie sesji).
- NewConnect – to rynek alternatywny, choć prowadzony przez GPW. Innymi słowy, osobny rynek dla spółek małych lub na wczesnym etapie rozwoju. Tu łatwiej trafić niż na GPW.
- Sesja giełdy – czas w którym odbywają się transakcje na giełdzie, przeważnie w dni robocze, od rana do popołudnia.
- Emitent – podmiot, który wystawia papiery wartościowe do obrotu (do zbycia), aby pozyskać środki finansowe.
- Fundusz inwestycyjny – podmiot, który gromadzi środki od uczestników funduszu i inwestuje je w celu osiągnięcia zysków. Lokuje je np. w papierach wartościowych. Inwestujący stają się posiadaczami jednostek inwestycyjnych. Otwarte fundusze nie mają ograniczeń co do wielkości kapitału i liczby inwestorów (nabywców jednostek).
- Jednostka inwestycyjna – prawo do udziału w funduszu (a więc: potwierdzenie, że zainwestowało się w dany fundusz w określonym zakresie).
- Cel inwestycyjny – cel, jaki chce osiągnąć w danym okresie czasu fundusz. Ważne z perspektywy inwestora, jak wielki zysk i w jakim czasie fundusz chce wypracować.
- Polityka inwestycyjna – to opis sposobu, w jaki fundusz chce osiągnąć cel inwestycyjny (a więc dany zysk w określonym czasie).
- Umorzenie jednostki inwestycyjnej – odkupienie przez fundusz jednostek (wkładu) od inwestującego.
- Akcja a udział – akcją jest papier wartościowy potwierdzający prawo do spółki akcjonariusza; dotyczy spółek akcyjnych, w tym – notowanych na giełdzie. Udział (inaczej niż akcja) nie jest papierem wartościowym, lecz potwierdzeniem prawa do zarządzania (w określonym zakresie) czy też zysków z działalności spółki (o różnorodnych formach prawnych).
- Aktywa – kapitał (mienie, majątek) zgromadzony przez dany podmiot, np. fundusz inwestycyjny.
- Prospekt emisyjny – dokument adresowany do inwestorów, informujący o spółce, która chce wyemitować papiery wartościowe.
- Rating – to inaczej ocena firmy, np. funduszu, pod względem zyskowności jego działań. Przeważnie ogłaszany przez upoważnione firmy audytowe, corocznie.
- Stopa zwrotu – to zysk wypracowany w danym okresie czasu, wyrażony w procentach (a więc, o ile więcej zyskał w stosunku do zainwestowanych środków).
- Horyzont inwestycyjny – to okres czasu, na który fundusz lokuje środki celem osiągnięcia zysku, w danym produkcie (np. kupując 5-letnie obligacje skarbowe).
- Obligacja – papier wartościowy o pewnym oprocentowaniu. Nabywca w ten sposób pożycza środki finansowe emitentowi obligacji, w zamian zaś otrzymuje po upływie określonego czasu pożyczone środki zwiększone o oprocentowanie obligacji. Emitują je samorządy, Skarb Państwa, a także podmioty komercyjne (firmy).
- Bessa – długotrwały trend spadkowy na giełdzie (kiedy od pewnego czasu wyceny akcji idą w dół).
- Hossa – przeciwieństwo bessy, utrzymujące się wzrosty notowań na giełdzie.
Zapamiętaj, że: dzięki znajomości podstawowych pojęć i ich znaczenia, łatwiej zrozumieć mechanizmy działania giełdy oraz łatwiej poruszać się na rynkach inwestycyjnych. To punkt wyjścia do zainteresowania się inwestycjami; najpierw należy, stawiając pierwsze kroki, poznać kluczowe pojęcia obowiązujące na tych rynkach.