Czwartkowa sesja na rynkach surowcowych będzie upływała pod znakiem spotkania przedstawicieli krajów OPEC.
Czwartkowa sesja na rynkach surowcowych będzie upływała pod znakiem spotkania przedstawicieli krajów OPEC. To właśnie rynek ropy naftowej przyciągnie dzisiaj najwięcej uwagi, ponieważ o tym wydarzeniu spekulowano już od wielu miesięcy i ma ono dużą szansę istotnie wpłynąć na notowania „czarnego złota” na globalnym rynku.
Głównym tematem spotkania delegatów z OPEC i państw non-OPEC (z Rosją na czele) będzie oczywiście przedłużenie porozumienia w zakresie limitów produkcji ropy naftowej. W obecnej formie trwa ono do marca 2018 r. i przeważają głosy, że powinno być ono przedłużone do końca 2018 roku. Zwolennikiem przedłużenia porozumienia o jak najdłuższy okres jest wiele krajów OPEC, w tym Arabia Saudyjska, której zależy na utrzymaniu wysokich cen ropy naftowej na globalnym rynku, zwłaszcza biorąc pod uwagę plany tego kraju w zakresie upublicznienia spółki Saudi Aramco.
Entuzjazmu krajów Bliskiego Wschodu nie podziela Rosja. Aleksander Nowak, minister energii w tym kraju, wyraził obawy, że przedłużenie porozumienia o tak długi, dziewięciomiesięczny okres jeszcze bardziej sprowokuje Stany Zjednoczone do zwiększonej produkcji ropy naftowej i tym samym, utrudni sytuację innym producentom, w tym krajom, które podpisują porozumienie. Te słowa ze strony rosyjskiego ministra nie budzą zdziwienia, biorąc pod uwagę niedawne rzekome naciski na niego ze strony przedstawicieli rosyjskiego przemysłu wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej. Chociaż Rosja nie jest przeciwnikiem porozumienia, to apeluje o to, by było ono regularnie analizowane i aby była sprawdzana jego zasadność.
Dzisiaj na spotkaniu OPEC dyskutowana może być również kwestia dołączenia do porozumienia dwóch krajów, które dotychczas były z niego wyłączone: Nigerii oraz Libii. Te afrykańskie państwa nie musiały dopasowywać się do limitów produkcji ze względu na ich trudną sytuację polityczną i gospodarczą. Jednak obecnie sprawy w Nigerii i Libii ustabilizowały się na tyle, aby rozmawiać na temat ich solidarnego dopasowania się do reszty państw kartelu OPEC.

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com
Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletarder.com
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2017.11.30