Faktura to najważniejszy dokument handlowy, z jakim przyjdzie się zmierzyć każdemu, kto myśli o założeniu własnej firmy.
Dla przedsiębiorcy jest czymś tak naturalnym, jak oddychanie. Na jej podstawie dokumentuje się sprzedaż, jak i zakup towarów i usług. Faktura, bo o niej mowa, to najważniejszy dokument handlowy, z jakim przyjdzie się zmierzyć każdemu, kto myśli o założeniu własnej firmy.
Faktury – co musisz wiedzieć?
W świecie biznesu faktury są najpopularniejszym dokumentem handlowym i mogą przyjmować postać papierową lub elektroniczną. Wyróżnić można wiele rodzajów faktur, a to, którą z nich się posłużymy, nie zależy od nas, a od danych, które się na niej znajdują. Faktury wystawia się w co najmniej dwóch egzemplarzach. Pierwszy z nich trafia do nabywcy, drugi musi zachować w swojej dokumentacji podatnik.
Sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury na żądanie nabywcy towaru lub usług. Od kilku lat muszą to robić również firmy zwolnione z podatku VAT, które wcześniej wszystkie swoje transakcje dokumentowały za pomocą zwykłych rachunków. Co jest warunkiem wystawienia takiej faktury? Nabywca musi wysunąć prośbę o wystawienie dokumentu w ciągu 3 miesięcy od końca miesiąca dostawy towaru bądź uiszczenia zapłaty lub zaliczki.
Najpopularniejsze rodzaje faktur
Przedsiębiorca może się spotkać z aż 10 różnymi rodzajami faktur, my jednak skupimy się na trzech, które są najpopularniejsze i najczęściej stosowane do dokumentowania transakcji pomiędzy firmą a nabywcą.
Faktura zwykła — jest to bez wątpienia najpopularniejszy i najbardziej znany rodzaj tego dokumentu. Potwierdza on sprzedaż towaru lub wykonanie usługi i jest wystawiany jedynie przez przedsiębiorców. Standardowa faktura powinna zostać wystawiona nie później niż do 15 dnia następnego miesiąca i musi zawierać:
- datę wystawienia,
- dane podatnika i nabywcy, w tym numery NIP,
- nazwę oraz rodzaj towaru/usługi, a także ilość dostarczanych dóbr,
- wartość netto, stawkę VAT i wartość brutto.
Faktura zaliczkowa — jej głównym celem jest dokumentacja zaliczek i zadatków otrzymanych przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru. Na jej popularność wśród przedsiębiorców wpływa fakt, że zabezpiecza ona całą transakcję, a także pokrywa koszty, które się z nią wiążą. Fakturę zaliczkową wystawia się do 15 dnia miesiąca, po którym otrzymano całość lub też część pieniędzy od nabywcy. Co ciekawe, tej formie dokumentacji nie podlegają transakcje dotyczące:
- ochrony osób i mienia,
- obsługi prawnej i biurowej,
- najmu, dzierżawy i leasingu,
- usług telekomunikacyjnych,
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Faktura korygująca – jest wystawiana przez przedsiębiorcę w sytuacji popełnienia błędu lub w przypadku konieczności wprowadzenia poprawek do wcześniejszej faktury. Skorygowany dokument musi zawierać określenie „faktura korygująca” bądź „korekta”, a także przyczynę wprowadzenia zmian. Sytuacje, w których należy wystawić fakturę korygującą, określa ustawa o podatku VAT, a zaliczyć do nich można m.in.:
- oddanie nabywcy całości lub części zapłaty,
- zwrócenie podatnikowi towarów i opakowań,
- udzielenie rabatu,
- stwierdzenie pomyłki w cenie lub stawce.
Faktury to chleb powszedni dla wszystkich przedsiębiorców. Jeżeli myślisz nad założeniem własnej działalności, niezbędne jest poznanie podstaw na ich temat. Dzięki temu poruszanie się po oceanie biznesowych możliwości będzie prostsze i bezpieczniejsze, a także oszczędzi Ci sporo czasu i nerwów. Pierwszy krok nie jest łatwy, lecz niezbędny, żeby w pełni rozwinąć skrzydła i osiągnąć sukces.
Źródła:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rodzaje-faktur-w-obrocie-gospodarczym
https://www.infakt.pl/blog/rodzaje-faktur-ktore-powinno-sie-znac/
http://www.inetus.pl/2015/06/rodzaje-faktur-ktore-trzeba-znac/
https://www.infakt.pl/blog/10-rodzajow-faktur-dostepnych-w-obrocie-gospodarczym/