Wyobraźmy sobie sytuację, że żyjemy w kraju, gdzie każdy obywatel ma tzw. prywatną emeryturę, czyli osobiste świadczenia, które wynikają z wcześniejszych oszczędności czy inwestycji. Dodatkowo każdy z obywateli wie, że jeśli nie chce zasilić szeregów biednych staruszków, to już w młodości musi zarabiać i odkładać, a potem inwestować. Czy ta bajka ma szansę na ziszczenie?
Dostępne badania mówią, że Polacy bardzo pesymistycznie podchodzą do kwestii emerytury w swoim życiu. Trudno się dziwić, skoro państwowe zabezpieczenia emerytalne nie nastrajają optymizmem, co wymaga od obywatela zwiększenia osobistych działań. A to już jest trudne, wymagające i wręcz przerażające. Stąd tak niskie zainteresowanie tematem i odsuwanie go w bliżej nieokreśloną przyszłość.
Niemniej jednak wystarczy się przyjrzeć licznym możliwościom rynkowym, aby złagodzić ten przerażający obraz konieczności budowania swojej prywatnej emerytury. Naprawdę jest z czego wybierać. Dostępne obecnie możliwości dobrowolnego zabezpieczenia emerytalnego można sprawnie podzielić na te z preferencjami podatkowymi i te bez takich preferencji. Oczywiście tych pierwszych jest mniej, więc tym bardziej warto z nich skorzystać.
Dobrowolne rozwiązania emerytalne z preferencjami podatkowymi:
- rozwiązania grupowe, takie jak Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK),
- indywidualne: Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
W obu przypadkach korzyści z tych rozwiązań emerytalnych to tzw. oszczędzanie z góry (konieczność zapłaty składki), profesjonalna alokacja środków i utrudnienie we wcześniejszej wypłacie zgromadzonego kapitału. W przypadku PPK i PPE dodatkowe środki dorzucą jeszcze pracodawca i państwo. Wszystko to daje większe szanse na dotarcie do celu, czyli możliwość skorzystania ze środków zgodnie z zamiarem, w jakim zostały zgromadzone, a więc dopiero podczas emerytury. Oczywiście to nie rozwiązuje całkowicie kwestii uzupełnienia luki emerytalnej pozostawionej nam przez ZUS, ale pozwala powoli się do tego zbliżyć.
Dobrowolne rozwiązania emerytalne bez preferencji podatkowych:
- rozwiązania celowe: produkty ubezpieczeniowe i uwalniające kapitał,
- rozwiązania dodatkowe: inwestycje finansowe, inwestycje rzeczowe (np. nieruchomości), inwestycje niematerialne (np. biznes).
Rozwiązania dodatkowe to te wszystkie działania, które podejmujemy samodzielnie w celu zabezpieczenia swojej finansowej przyszłości. Może to być inwestowanie pieniędzy np. w instrumenty finansowe, nieruchomości i wszystko to, co ma nam w perspektywie długoterminowej przynieść zysk. Opracowanie takiej strategii wymaga przede wszystkim zaangażowania i następnie działania. Wiem dobrze, że jeśli się wie, dokąd się chce dopłynąć, to reszta jest już kwestią czasu. Zatem tak, bajka ma szansę się ziścić, jeśli tylko będziemy tego chcieli. Inaczej pozostanie jedynie bajką, którą ktoś nam tylko opowie. Jak wolisz?