Specyfika przelewów zagranicznych powoduje, że najczęściej są to długotrwałe i niestety kosztowne operacje.
Specyfika przelewów zagranicznych powoduje, że najczęściej są to długotrwałe i niestety kosztowne operacje. Na koszt przelewu zagranicznego, poza przewalutowaniem, najważniejszy wpływ mają koszty operacyjne, które w różnych przypadkach mogą być odmienne, a w skrajnych przyprawić wiele dodatkowych zmartwień. Co zatem należy wiedzieć o przelewach zagranicznych i jaki jest ich koszt?
Kto płaci za przelew?
Przyjęło się, że za przelew zagraniczny płaci nadawca, jednak nie jest to koniecznością. Banki umożliwiają transfer zagraniczny w trzech opcjach płatniczych:
- BEN (wszystkie koszty pokrywa odbiorca),
- SHA (koszty pokrywają odbiorca z nadawcą),
- OUR (wszystkie koszty pokrywa nadawca).
Niezależnie od wyboru, banki wyceniają koszt przelewu zagranicznego, stosując najczęściej przelicznik procentowy uzależniony od wysokości przelewu. Najczęściej spotykanym współczynnikiem jest 0,25% od wartości transferu, z założeniem minimalnej i maksymalnej kwoty opłaty. Wartości te mogą wyglądać różnie w zależności od banku i transferowanej wartości.
SEPA – najtańsze przelewy zagraniczne w ramach Unii Europejskiej

SEPA (Single Euro Payments Area – Jednolity Obszar Płatniczy w Euro) to najkorzystniejsza forma przelewów zagranicznych z punktu widzenia kosztowego. U podstaw przelewów SEPA leży bezgotówkowe rozliczanie międzybankowe w ramach Unii Europejskiej oraz Lichtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Monako. Przelewy SEPA rozliczane są według tych samych zasad w każdym z krajów uczestniczących w Jednolitym Obszarze Płatniczym. Powoduje to, że przelewy tego typu charakteryzują się kilkoma istotnymi zaletami:
- szybkością – maksymalnie 3 dni robocze,
- brakiem banków pośredniczących – niższym kosztem przelewu,
- opłata za przelew nie jest pobierana z kwoty transferu.
Koszty przelewu SEPA w zależności od banku wynoszą od 5 do 20 zł. Koszty takiego przelewu zawsze są rozliczane w opcji SHA, czyli są dzielone między nadawcę i odbiorcę.
Wysokie koszty przelewu zagranicznego
Dla ułatwienia transferów i ograniczenia kosztów banki zakładają konta w innych bankach, dzięki czemu ograniczają ilość pośredników przelewu, tzw. banków korespondentów. Wynika z tego, że im więcej banków korespondentów, tym wyższy koszt przelewu. Dlatego też najwyższe koszty przelewu zagranicznego poniesiemy w przypadku transferu pieniędzy poza Unię Europejską, gdzie nasz bank nie posiada swojego konta. W takiej sytuacji wydłuża się również czas transferu. Transfery pieniędzy do niewielkich banków z pewnością będą obarczone wysokimi kosztami operacyjnymi. W takiej sytuacji warto rozważyć przesłanie pieniędzy alternatywnymi drogami. Firmy pozabankowe umożliwiające transfer pieniędzy, jak na przykład Western Union (WU) pozwalają dostarczyć środki do dowolnego współpracującego z systemem WU miejsca na świecie. Oczywiście nie jest to usługa bezpłatna, jednak może być korzystną alternatywą dla przelewów do miejsc, dla których przelew bankowy będzie absolutnie nieopłacalny.