Zastanawiasz się nad kupnem akcji, które zabezpieczą przyszłość Twojej rodziny?
Zastanawiasz się nad kupnem akcji, które zabezpieczą przyszłość Twojej rodziny? Boisz się ryzyka i nie chcesz inwestować w nieznane i niewielkie firmy? Z pomocą przychodzi Ci ranking „100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej”, tworzony każdego roku przez PwC.
Nowe technologie w natarciu
Najnowszy raport PwC uwzględnia zmiany kapitalizacji spółek, dynamikę oraz trendy w ujęciu globalnym, krajowym i sektorowym w okresie od 31 marca 2016 roku do 31 marca 2017 roku. Aby znaleźć się w „Top 100” trzeba osiągnąć kapitalizację na poziomie 85 mld dolarów, ale średnia kapitalizacja firm wypunktowanych w rankingu wynosi około 162 mld dolarów. Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę zestawienia PwC wraz z krótkim opisem i poziomem kapitalizacji.
- Apple Inc-Cl A – amerykańska spóła technologiczna z siedzibą w Kalifornii, założona przez Steve’a Jobsa, Steve’a Woźniaka i Ronalda Weyne’a. Firma zatrudnia ponad 115 tysięcy osób, a jej główne produkty to komputery Mac oraz urządzenia: iPod, iPhone, iPad i Apple Watch. W 2014 roku sama sprzedaż iPhonów przyniosła spółce przychód na poziomie 102 mld dolarów. Zysk operacyjny za 2016 rok wyniósł 60 mld dolarów, a zysk netto 45 mld. Kapitalizacja spółki sięgnęła 754 mld dolarów.
- Alphabet Inc – amerykański konglomerat technologiczny powołany przez założycieli Google: Larry’ego Page’a i Sergeya Brina. Spółka zajmuje się takimi obszarami, jak: nowe technologie, badania naukowe czy nauki biologiczne. Jej siedziba mieści się w Kalifornii, a portfel holdingu składa się z takich firm, jak: Google, Nest Labs, Calico, Google X, Google Capital i Google Ventures. Alphabet zatrudnia ponad 60 tysięcy pracowników. Zysk netto spółki wyniósł 90 mld dolarów, a kapitalizacja 579 mld.
- Microsoft Corp – producent najpopularniejszego systemu informatycznego na świecie, a także twórca takich gier, jak: Age of Empires, Halo Combat Evolved oraz Minecraft. Założycielami tej amerykańskiej firmy są Bill Gates i Paul Allen, a jej siedziba mieści się w Redmond w stanie Waszyngton. W 2012 roku ogłoszono, że spółka ma prawo do aż 10 000 patentów. Jej zysk netto w roku 2016 wyniósł 22 mld dolarów, a kapitalizacja 509 mld.
- Amazon.Com – amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe założone w 1994 roku przez Jeffa Bezosa w Seattle. Firma zaczynała jako księgarnia internetowa. Z czasem poszerzono jej asortyment o filmy, muzykę, sprzęt komputerowy, elektronikę, artykuły spożywcze i wiele, wiele innych. Zysk operacyjny spółki wyniósł 2 mld dolarów, zysk netto 513 mln, a kapitalizacja 423 mld.
- Berkshire Hathaway Inc-Cl A – amerykański holding finansowy z siedzibą w Omaha w Nebrasce, którym zarządza Warren Buffett. Firma zajmuje się przede wszystkim ubezpieczeniami, ale w swoim portfelu ma też akcje takich spółek, jak: American Express (12%), Coca-Cola (8,3%), The Washington Post Company (18,1%) czy Gillette (9,5%). W marcu 2017 roku cena jednej akcji przekroczyła 254 tys. dolarów. Zysk operacyjny za 2016 rok wyniósł 32 mld dolarów, a zysk netto 24 mld. Kapitalizacja osiągnęła poziom 411 mld dolarów.
- Facebook Inc-A – amerykańska spółka z branży nowych technologii, z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. Głównym autorem serwisu społecznościowego jest Mark Zuckerberg, który założył go w 2004 roku. Przez lata działalności Facebook zgromadził ponad 980 petabajtów danych, a liczba jego użytkowników w 2017 roku przekroczyła 2 mld. Zysk netto firmy wyniósł w 2016 roku 10 mld dolarów, a kapitalizacja 411 mld.
- Exxon Mobil Corp – amerykański gigant paliwowy, powstały w 1999 roku z połączenia spółek Exxon i Mobil. Koncern posiada 37 rafinerii w 21 krajach i jest największym prywatnym producentem ropy na świecie. Jego siedziba mieści się w Irving w Teksasie, a zysk netto wyniósł 7 mld dolarów. Kapitalizacja osiągnęła poziom 340 mld.
- Johnson&Johnson – amerykański koncern założony przez trzech braci Johnson w 1886 roku. Spółka zajmuje się takimi obszarami, jak: sprzęt medyczny, farmaceutyki i produkty kosmetyczne. Marki, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa to m.in.: Johnson’s Baby, Nicorette, Visine, Listerine czy Carefree. Firma ma swoją siedzibę w New Brunswick w New Jersey i zatrudnia ponad 128 tys. pracowników. Kapitalizacja koncernu w 2016 roku wyniosła 338 mld dolarów.
- JP Morgan Chase&Co – amerykański holding finansowy działający w 50 krajach. Lider w zakresie bankowości inwestycyjnej z siedzibą na Dolnym Manhattanie. Firma niedawno zapowiedziała, że zamierza otworzyć centrum operacyjne w Warszawie, które ma przejąć obowiązki realizowane przez oddział w Londynie. Zysk netto spółki w 2016 roku wyniósł ponad 24 mld dolarów, a kapitalizacja 314 mld.
- Wells Fargo&Co – amerykański holding finansowy z siedzibą w San Francisco. Został założony w 1852 roku przez Henry’ego Wellsa i Williama Fargo, a jego głównymi segmentami działalności była bankowość detaliczna i inwestycyjna. Spółka jest również uznawana za największego pożyczkodawcę kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. Zysk netto oszacowano na poziomie 21 mld dolarów, a kapitalizacja osiągnęła pułap 279 mld.
Jak można zauważyć w powyższym zestawieniu, wszystkie czołowe spółki pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Czy warto inwestować w te przedsiębiorstwa? Odpowiedź nie może być jednoznaczna, bo rynek często jest nieprzewidywalny. Jedno jest jednak pewne. Jeśli chcesz ulokować swoje pieniądz w akcjach firmy, która ma przed sobą przyszłość – warto wziąć pod uwagę branżę technologiczną.