Czy Twój portfel zyska na zakupie hybrydy? Czy naprawdę da się na niej zaoszczędzić?
Hybryda. Dla jednych cud techniki, dla innych drogi gadżet, który niewiele ma wspólnego z prawdziwą jazdą. Faktem jest jednak, że z roku na rok samochodów hybrydowych na polskich drogach przybywa. I wydaje się, że tego trendu nie da się już zatrzymać. Czy Twój portfel zyska na zakupie hybrydy? Czy naprawdę da się na niej zaoszczędzić?
Cisza, spokój i ekologia
Zacznijmy od początku – czym jest hybryda i jak działa? Mówiąc w dużym skrócie, auto hybrydowe to samochód napędzany z dwóch źródeł – baterii elektrycznej i silnika benzynowego. Prąd zasilający samochód magazynowany jest w specjalnych akumulatorach. Jak powstaje? W trakcie jazdy na silniku spalinowym lub podczas hamowania. Tradycyjny silnik spalinowy ma jedynie wspomagać i być uzupełnieniem dla tego elektrycznego. W warunkach miejskich, benzyniak staje się wręcz zbędny, uruchamiając się jedynie wtedy, gdy baterii brakuje energii.
Jakie są zalety hybrydy? Niskie spalanie, cicha komfortowa jazda i optymalne rozwijanie mocy. Dodatkowo, samochód możesz naładować w domu, oszczędzając pieniądze wydane na tradycyjne paliwo. Niestety ładowanie z gniazdka w garażu może potrwać kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin. W specjalnym punkcie zrobisz to w maksymalnie kilkadziesiąt minut. Minusy? Znalezienie odpowiedniej stacji nie jest takie proste – ich dostępność na naszych drogach jest ciągle bardzo ograniczona.
Hybryda – czy to się opłaca?

Napędy hybrydowe można znaleźć w samochodach należących do praktycznie wszystkich segmentów – łącznie z autami miejskimi. Niestety przy zakupie nowego samochodu z salonu cena może być odstraszająca. Hybrydy w naszym kraju wciąż są dużo droższe od tradycyjnych „benzyniaków” i próżno szukać do nich atrakcyjnych dopłat czy ofert dofinansowania.
Jeśli jednak jeździsz naprawdę dużo, a tym samym wydajesz majątek na benzynę, możesz rozważyć zakup hybrydy jako oszczędności dla swojego portfela. W innym wypadku, opłacalność samochodu napędzanego energią elektryczną może być znikoma, a nawet żadna.
Serwisowanie hybryd to wciąż duży problem. Naprawa nie należy do najtańszych, a ich awaryjność jest dość spora. Zachętą nie będzie również ograniczona żywotność baterii – choć w tej kwestii wiele marek przychodzi z pomocą i oferuje długą, bo nawet 10-letnią gwarancję. Dzięki temu, jeśli akumulator w Twoim aucie odmówi posłuszeństwa, otrzymasz nowy bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
Jak więc jest z hybrydami – czy naprawdę są świetnym sposobem na tanią jazdę? Z ekonomicznego punktu widzenia samochody z napędem elektrycznym nie są zbyt opłacalne. Ich zakup zwraca się po dziesięciu albo nawet kilkunastu latach. Jednak w dobie smogu i dyskusji na temat wprowadzenia opłat za wjazd „benzyniaków” do centrów miast, być może warto zakup takiego samochodu przynajmniej rozważyć.