Na smartfonie kończy się miejsce, ale nie chcesz usuwać zdjęć z wakacji? Bez obaw. Z pomocą przyjdzie Ci… chmura!
Na smartfonie kończy się miejsce, ale nie chcesz usuwać zdjęć z wakacji? A może musisz szybko komuś coś udostępnić, ale nie masz przy sobie pendrive’a? Bez obaw. Z pomocą przyjdzie Ci… chmura!
Czym jest chmura?
W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do internetu chmura powoli, ale sukcesywnie staje się narzędziem, bez którego wkrótce możemy nie wyobrażać sobie życia. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu ułatwia nam sprawne funkcjonowanie – zarówno w pracy, jak i na co dzień. Czym jednak jest i co w niej takiego niezwykłego? Chmura internetowa, zwana również chmurą obliczeniową jest usługą polegającą na przechowywaniu danych na serwerze usługodawcy, który daje internaucie stały dostęp do jego zawartości. Chmura jest więc wirtualnym dyskiem, do którego mamy dostęp, gdziekolwiek jesteśmy. Możemy przechowywać na nim zdjęcia czy odcinki ulubionych seriali, ale w przeciwieństwie do zwykłego dysku lub pendrive’a, nie musimy się bać, że się zniszczy lub zgubi. Wystarczy nam jedynie urządzenie z dostępem do internetu, np. laptop, tablet lub smartfon. Co ciekawe, praktycznie większość chmur jest całkowicie darmowa, ewentualne opłaty wiążą się jedynie ze zwiększoną pojemnością dysków, które dostajemy do dyspozycji. Jakie są inne zalety takiego sposobu przechowywania danych, zwłaszcza dla właścicieli firm? Zakładając chmurę we własnym przedsiębiorstwie:
- płacimy tylko za przestrzeń, którą zajmujemy,
- nie ponosimy dodatkowych kosztów, ponieważ wirtualny dysk jest powiązany z architekturą systemu, który funkcjonuje w przedsiębiorstwie,
- możemy decydować, czy pliki będziemy przechowywać wewnątrz firmy, na zewnątrz, czy też połączymy oba sposoby,
- dostajemy natychmiastowy dostęp do danych za pośrednictwem łącza internetowego,
- zyskujemy doskonałe miejsce do przechowywania kopii zapasowych plików, co jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy awarii uległ firmowy serwer.
Chmura – czy to bezpieczne?
Wiemy już, czym jest chmura i jakie są jej zalety. Teraz zadajmy sobie bardzo istotne pytanie – czy dane przechowywane na wirtualnym dysku są bezpieczne? Zacznijmy od tego, że pliki, które wrzuciliśmy na chmurę, znajdują się w internecie, ale ich rzeczywistą lokalizacją są fizyczne serwery usługodawców. To właśnie usługodawca zajmuje się dopilnowaniem tego, żeby Twoim plikom nie stało się nic złego. Bardzo dużo zależy od miejsca, gdzie serwerownia się znajduje. Jest to ściśle powiązane z przepisami prawa obowiązującymi w danym kraju, a niekiedy – z sytuacją polityczną, która w nim panuje. Równie ważne są certyfikaty, które firma posiada. Jednym z nich jest tzw. norma ISO 27018, która gwarantuje użytkownikowi, że firma nie wykorzysta jego danych w celach marketingowych. Dodatkowo z powodu normy, pracownicy dostawcy zobowiązani są do całkowitej poufności danych.
Jaką chmurę wybrać?
Decydując się na założenie konta w wirtualnej chmurze, warto się zastanowić, co jest dla nas najważniejsze – duża pojemność dysku, czy może funkcjonalność? Wybór jest naprawdę duży, a do najpopularniejszych chmur należą:
- Google Drive – oferuje 15 gigabajtów darmowej pamięci i jest zsynchronizowany z urządzeniami wyposażonymi w system operacyjny android, a także Gmailem,
- OneDrive – chmura od Microsoftu daje użytkownikowi do dyspozycji wirtualny dysk o pojemności 5 gigabajtów, za który nie trzeba płacić. Jego największą zaletą jest to, że jest zsynchronizowany z innymi programami od amerykańskiego giganta, tak więc bezpośrednio w chmurze możemy zapisywać prezentacje czy arkusze kalkulacyjne, na których pracujemy,
- Dropbox – należy do prekursorów wśród chmur, ponieważ powstał już w 2008 roku, czyli dekadę temu. Cechuje go przyjazny i intuicyjny interfejs, a swoim użytkownikom oferuje 2 gigabajty pojemności dysku.
Chmury internetowe stanowią kolejny krok w sposobie przechowywania danych. Nie tylko ułatwiają przechowywanie ważnych dla nas informacji, odciążając pamięć naszych urządzeń, np. telefonów, ale również sprawiają, że udostępnianie i dzielenie się plikami jest prostsze niż kiedykolwiek. Jak do tego dodamy fakt, że mamy do nich dostęp z każdego miejsca na ziemi i często nie musimy za nie płacić, jasnym się stanie, dlaczego cieszą się tak dużą popularnością. Pewne jest jedno – przyszłość należy właśnie do nich!
Źródła:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dysk-w-chmurze-na-czym-polega
https://pruski.komorkomania.pl/33302,czym-jest-chmura-internetowa-i-jak-dziala