Wybierając konto oszczędnościowe, unikamy wielu niekorzystnych dla posiadacza lokaty warunków.
W dzisiejszej sytuacji gospodarczej oraz w związku z niskimi stopami procentowymi, lokaty bankowe coraz częściej są wypierane, a jako formę oszczędzania wybieramy konto oszczędnościowe. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla oszczędnych. Wybierając konto oszczędnościowe, unikamy wielu niekorzystnych dla posiadacza lokaty warunków, a porównując wysokość oprocentowania z lokatą, najczęściej konto oszczędnościowe jest zdecydowanie lepszą obecnie opcją oszczędzania pieniędzy. Rachunek oszczędnościowy nie wymaga od nas zamrażania środków na dłuższy czas i mamy pełną możliwość dowolnego dysponowania środkami z takiego rachunku. Dodatkową zaletą konta oszczędnościowego jest szybka kapitalizacja odsetek, dzięki czemu nasz kapitał jest pomnażany szybciej.
Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?
W Internecie znajdziemy wiele poradników i rankingów kont oszczędnościowych, z którymi warto się zapoznać przed wyborem. Obecnie każdy bank oferuje otwarcie takiego konta swoim klientom. Zebraliśmy podstawowe aspekty, którymi należy się kierować, wybierając konto oszczędnościowe.
- Podstawowa i zapewne najbardziej interesująca wszystkich oszczędzających kwestia – wysokość oprocentowania. Obecnie nasze środki zdeponowane na koncie oszczędnościowym oprocentowane są, w zależności od banku, od około 1 do 2,5%. Co ważne, wysokość oprocentowania najczęściej nie zależy od kwoty, chociaż niektóre banki wprowadzają górne granice. Wynika z tego wniosek, że zarabiamy już od pierwszej złotówki.
- Kapitalizacja odsetek, czyli doliczanie odsetek do zdeponowanego kapitału. Najczęściej jej częstotliwość wynosi jeden dzień lub jeden miesiąc.
- Sposób zakładania konta. Szanujemy i doceniamy wygodę, dlatego też możliwość otwarcia konta oszczędnościowego przez Internet jest dużą zaletą.
- Dodatkowe opłaty. Każde konto oszczędnościowe może być obwarowane takimi opłatami. Mogą to być opłaty za prowadzenie, opłaty za kartę do konta czy przelewy. Banki często próbują zachęcić klientów do korzystania z transakcji bezgotówkowych poprzez zwolnienie z takich opłat po dokonaniu określonej ilości transakcji w miesiącu. Warto zapoznać się z „drobnym druczkiem”.
- Ograniczenia transakcyjne. W związku z tym, że konto oszczędnościowe ma na celu osiągnięcie jak najwyższych zysków, banki często wprowadzają ograniczenia dotyczące wypłat z takiego konta.
Aby określić, które konto oszczędnościowe będzie dla nas najlepsze, należy również wziąć pod uwagę dodatkowe cechy oferty. Najważniejszym będzie to, czy dla otwarcia takiego rachunku, konieczne jest prowadzenie w danym banku rachunku osobistego. Inną cechą wpływającą na atrakcyjność rachunku są koszty wypłat z konta. Mogą one być bardzo różne, a jak wspomnieliśmy wyżej, można ich uniknąć, wykorzystując różnego rodzaju promocje czy oferty specjalne. Dodatkowym, już bardzo indywidualnym elementem, może być kwestia zaufania do banku. To dla niektórych wręcz najistotniejszy element wyboru odpowiedniego konta.
Jak widać, wybór najlepszego konta oszczędnościowego nie musi być bardzo trudny. Wystarczy spokojnie przeanalizować oferty różnych banków, aby zdecydować się, które konto oszczędnościowe najlepiej spełni nasze oczekiwania. A kiedy już założymy rachunek oszczędnościowy, wystarczy cierpliwie i regularnie odkładać swoje środki i cieszyć się z pomnażania kapitału.